• perlatory
    perlatory

części /perlatory/

Perlatory

Proste nawyki oraz wymiana przestarzałych, czy nieszczelnych urządzeń w łazience czy kuchni pozwalają w znaczny sposób ograniczyć pobór wody w gospodarstwie domowym.
Świadome ograniczanie poziomu zużycia wody zaczyna być koniecznością, nie tylko z troski o środowisko naturalne, ale z uwagi na stale rosnącą jej cenę. Od kilku lat w Polsce notuje się stały wzrost cen wody średnio o 5% rocznie. Pomysłów na zaoszczędzenie wody w naszym gospodarstwie domowym jest wiele. Do najprostszych i najtańszych należy m.in. montaż perlatorów i regulatorów wypływu wody...


Co to są perlatory?

Perlatory składają się z mosiężnej chromowanej  obudowy i  wkładki tworzywowej z reduktorem oraz napowietrzaczem. Dzięki powietrzu pod ciśnieniem i zastosowaniu specjalnej wkładki tworzywowej pozwala on zmniejszyć przepływ  wody nawet do 1,7 l/ min., co daje oszczędność w użyciu pomiędzy 50-80%. Ponadto zastosowana wkładka tworzywowa zapobiega gromadzeniu się wody a tym samym powstawaniu kamienia oraz gromadzeniu się i rozwojowi, groźnych dla układu oddechowego, bakterii Legionella. Zamontowanie oszczędnościowych perlatorów na wszystkich kranach zwraca się po ok. 3 miesiącach.

Podobną rzecz możemy zastosować w natryskach. Są to regulatory wypływu wody montowane pomiędzy wężem a słuchawką.     


Montaż:

Montaż aeratora jest bardzo prosty i nie wymaga ingerencji hydraulika. Wystarczy wykręcić dotychczas zamontowany aerator i zastąpić go wodooszczędnym.

Użytkowanie:

Co jakiś czas należy aerator odkręcić by sprawdzić czy nie nazbierał się na górnym sitku kamień i ewentualnie go usunąć. Jeśli zajdzie potrzeba można perlator „rozebrać” (perlator składa się z elementów zaciśniętych ze sobą, które można łatwo zdemontować a po wyczyszczeniu łatwo połączyć).

Uwaga:

Jeśli posiadają państwo przepływowy ogrzewacz wody to, należy sprawdzić, jaki minimalny przepływ jest wymagany do tego, aby ogrzewacz się włączył. Aeratory o przepływie 5.0 l/min lub większym działają z każdym ogrzewaczem przepływowym.


Katalogi PDF do ściągnięcia:
__________________________